‌”کنگره موبایل ایران” فرصتی برای گردهم‌آیی تمام ذینفعان پلتفرم موبایل؛

گفت‌و‌گو با رضا نامی عضو شورای سیاست‌گذاری زیست بوم کنگره موبایل

اولین کنگره موبایل ایران از روز 2 تا 5 اسفند 1401 با هدف ایجاد همگرایی میان بخش‌های مختلف زنجیره تامین و عرضه پلتفرم موبایل کشور برگزار خواهد شد. در همین زمینه با رضا نامی عضو شورای سیاست‌گذاری زیست بوم کنگره موبایل ایران گفت‌وگو کرده‌ایم تا جزییات بیشتری را درباره این رویداد بررسی کنیم.

رضا نامی که علاوه بر عضویت در شورای سیاست‌گذاری بخش زیست بوم کنگره موبایل، نایب رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران است تاکید ویژه‌ای بر ضرورت گردهم‌آیی اعضای مختلف اکوسیستم در شرایط فعلی دارد و معتقد است این رویداد فرصت‌ها و پتانسیل‌هایی منحصربه‌فرد را در اختیار اعضای اکوسیستم و همچنین استارت‌آپ‌های فعال در این بخش قرار می‌دهد. نامی در پاسخ به اینکه فقدان چه عناصری باعث شکل‌گیری این رویداد شدو فعالین آن چه اهدافی را از برگزاری‌اش دنبال می‌کنند گفت: «در فضای فعلی این ضرورت احساس می‌شود که باید اعضای مختلف اکوسیستم زنجیره پلتفرم موبایل از جمله فعالین حوزه سخت‌افزاری، واردکنندگان و از سوی دیگر حاضرین در فضای اکوسیستم کسب‌و‌کار و توسعه‌دهندگان در یک رویداد واحد و برنامه‌ریزی‌شده گرد هم آیند. این نزدیکی می‌تواند فضایی برای مطرح‌شدن دغدغه‌های گروه‌های مختلف از ذی‌نفعان و بررسی بیشتر پتناسیل‌ها را ایجاد کند.»

نامی در زمینه تاثیرگذاری غیرقابل انکار پلتفرم موبایل، عجین‌شدن آن با زندگی روزمره و چالش‌های کسب‌وکارهای آنلاین، استارت‌آپ‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی توضیح داد:

“به صورت کلی وقتی بحث فضای موبایل مطرح می‌شود دیگر نمی‌توانیم زندگی روزمره را بدون استفاده از این پلتفرم متصور شویم.”

این پلتفرم‌ها به اندازه خود اینترنت ضروری‌اند و همان کارکرد را دارند. در این شرایط قصد داریم حوزه‌های مختلف مرتبط را در بخش زیست بوم کنگره پوشش دهیم؛‌ مثلا پرداختن به حوزه اپلیکیشن‌های کاربردی که به کدام سو حرکت می‌کنند و چه نیازهایی دارند. ببینیم چالش‌های فعلی چیست و کسب‌و‌کارها طی 5 سال آینده در کدام نقطه خواهند ایستاد. در زمینه تبلیغات به اعضای اکوسیستم، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران نشان دهیم با وجود روندهای روز دنیا مثل اینترنت 5G یا بلاک‌چین باید به چه سمت رفت و سرمایه گذاری‌های سال‌های اینده باید به چه شکل باشند تا ثمربخش واقع شوند. درهر حال نیاز است که نهادهایی این وظایف را برعهده بگیرند و ما گمان می‌کنیم این رویداد میتواند به بخشی از این ضرورت‌ها پاسخ دهد.

4 روز و 4 اولویت اصلی؛ از حکمرانی تا چالش‌های اپلیکیشن‌ها

عضو شورای سیاست‌گذاری بخش زیست بوم کنگره موبایل ایران شکل برگزاری بخش زیست بوم رویداد طی 4 روز را چنین تشریح کرد: رویداد طی چهار روز برگزار می‌شود.در بخش زیست بوم روز اول مساله حاکمیت و حکمرانی مطرح خواهد شد.روز دوم به فضای اپلیکیشن‌های کاربردی مانند فروشگاه‌های آنلاین، تاکسی‌ها آنلاین، اپراتورها و اساسا همه بخش‌هایی که به جامعه در این بستر خدمات ارائه می‌دهند خواهیم پرداخت. روز سوم با تمرکز بر حوزه تبلیغات خواهد گذشت با دو رویکرد؛ اکنون در چه فضایی به سر می‌بریم و در آینده چه از نظر تجربه کاربری و چه از نظر روندهای تکنولوژیک به کدام نقطه خواهیم رسید. نهایتا روز چهارم به فضای فین‌تک اختصاص می‌یابد.

فرصت‌ ویژه استارت‌آپ‌ها در «کنگره موبایل ایران»

رضا نامی با تشریح پتانسیل‌ها و مزایای حضور در این رویداد، «کنگره موبایل ایران» را فرصتی خاص برای کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها دانست و درباره مزایای این حضور گفت:

«کنگره موبایل گردهم‌آیی کل اکوسیستم تلفن همراه ایران است. در این فضا نهادهای حاکمیتی،‌سرمایه‌گذاران، فعالان بخش‌های متفاوت و در عین حال مصرف‌کنندگان حضور دارند. یک استارت‌آپ برای توسعه کسب‌و‌کار خود به تامین شاخص‌های مختلفی احتیاج دارد. در این رویداد شرکت‌های برجسته و مجموعه‌های بزرگ حضور دارند. حضور شرکت‌های تکنولوژیک هوشمند، اپراتورها، فروشگاه بزرگ آنلاین، بانک‌ها و بیمه‌ها برای تمام طرفین از جمله استارت‌آپ‌ها فرصت‌های بی‌شماری به همراه دارد. پیداکردن سرمایه‌گذار هوشمند، ایجاد ارتباطات جدید با شرکت‌های برجسته، ارائه محصولات جدید در دست ساخت بخشی از این فرصت‌ها را تشکیل می‌دهند.»