نخستین کنگره موبایل ایران افتتاح شد

نخستین کنگره موبایل ایران روز سه‌شنبه ۲ اسفندماه سال ۱۴۰۱ در محل برگزاری نمایشگاه‌های مجموعه ایران مال افتتاح شد‌. مراسم افتتاحیه با مجری‌گری آرش سروری راهبر رویداد و سخنرانی نماینده برگزارکننده این رویداد مهدی عبقری‌ دبیر انجمن واردکنندگان موبایل آغاز شد.

 

imc-eftetahyeh

عبقری دبیر انجمن واردکنندگان موبایل و نماینده برگزارکننده این رویداد با ابراز امیدواری در زمینه دسترسی به اهداف کنگره در ۴ روز برگزاری آن اشاره کرد: در شرایط تحریم‌های ظالمانه واردکنندگان تلفن همراه زحمات زیادی را متحمل شدند تا قادر باشند به بهترین شکل و با کمترین مشکلات کالا را به دست مصرف‌کنندگان برسانند. عبقری افزود: با توجه به رسالت واردکنندگان تلفن همراه و با تشکر از اعضای این انجمن امیدوارم در این حوزه موفقیت‌های بیشتری کسب شود.
محمدرضا عالیان دبیر کنگره موبایل سخنران بعدی این مراسم بود. عالیان با ابراز قدردانی از تمامی ذی‌نفعان دولتی و خصوصی اکوسیستم که در برگزاری این رویداد نقش ایفا کردند، گفت: طبیعی است که با توجه به شرایط خاص و پیچیده برگزاری، قطعا کاستی‌هایی موجود باشد اما این رویداد قدم‌های اول فرزندی نوپا است که در آینده بسیار مفیدتر و با صلابت‌تر خواهد بود.
سعید رسول اف رئیس شورای سیاست‌گذاری رویداد زیست بوم کنگره موبایل به عنوان دیگر سخنران این مراسم تشکیل این شورا و بخش زیست‌بوم را در راستای ایجاد فضای هم‌افزایی کل زنجیره ارزش اکوسیستم در تمامی بخش‌ها از جمله بخش‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دانست و گفت: پس از هم‌اندیشی با اصناف و فعالین مختلف در نهایت ۱۱ محور انتخاب شد که در قالب ۱۱ پنل تخصصی از امروز به مدت چهار روز طی ساعات ۱۴ تا ۱۸ به صورت پنل‌هایی با موضوعات متفاوت روز برگزار خواهد شد.
به گفته رسول‌اف در سه روز ابتدایی شاهد برگزاری روزانه سه پنل و در روز پایانی رویداد شاهد برگزاری دو پنل خواهیم بود. رئیس شورای سیاست‌گذاری زیست بوم موبایل کنگره درباره موضوعات این پنل‌ها گفت: حوزه های موبایل و اقتصاد دیجیتال، موبایل و صنعت VOD، موبایل و بازی‌های دیجیتال، موبایل و صنعت بلاک چین، موبایل و صنعت فین‌تک، موبایل و صنعت بازاریابی و تبلیغات، موبایل و الزامات امنیتی و موبایل و محتوای دیجیتال عناوین اصلی پنل‌هایی هستند که در هر کدام از آن ها با حضور کارشناسان و فعالان حوزه مربوطه، مسائل مختلف را به بحث و گفتگو خواهیم گذاشت.
مهندس محسن شکراللهی مدیر کل دفتر تخصصی موبایل و لوازم خانگی وزارت صمت در ادامه این مراسم به ویژگی امیدبخش‌بودن این کنگره در شرایط خاص کشور اشاره کرد. او با اشاره به سفر خود در کنار وزیر صمت به کشور چین اظهار کرد: اولویت اصلی ما در این دیدارها حوزه موبایل، اکوسیستم موبایل و به شکل ویژه بحث سیستم عامل بود و در این زمینه پروژه‌های پراهمیتی تعریف شده است.
شکراللهی افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۱ با دشواری‌های مختلفی مواجه بودیم و حوزه موبایل تحت الشعاع برخی ناهماهنگی‌ها قرار گرفت. برای حل این مشکلات در وزارت صمت با همفکری به مدل‌های بهنیه همکاری با انجمن واردکنندگان و تولیدکنندگان در زمینه‌هایی چون درجه‌بندی و تامین ارز رسیده‌ایم و امیدواریم همکاری‌ها به بهترین شکل ادامه یابد. مدیر کل دفتر تخصصی موبایل و لوازم خانگی وزارت صمت افزود: موضوع دیگر که از آغاز سال جاری اهمیت داشت بحث بند نون تبصره ۷ قانون بودجه بود که آیین نامه‌ای در این زمینه آماده شد و امیدواریم در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ نیز شاهد چنین حمایت‌هایی باشیم‌.
دکتر مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم حضور داشت و در بیانات خود به انقلاب‌های صنعتی جهان اشاره کرد. او موضوع انتخابی برای برگزاری رویداد کنگره موبایل را هوشمندانه ارزیابی کرد و به نقش اکوسیستم موبایل در تحولات انقلابی آینده حوزه فناوری اشاره داشت.
علیرضا کشاورز دبیر سازمان نصر تهران به عنوان دیگر سخنران مراسم افتتاحیه کنگره موبایل به هم‌سویی تشکل‌های گوناگون اکوسیستم موبایل اشاره کرد و از ثمربخش‌بودن سیاست‌ درهای باز در حوزه نظام صنفی ابراز خوشنودی کرد.
دکتر میثم عابدی معاون نوآوری وزارت ارتباطات آخرین سخنران مراسم افتتاحیه بود. عابدی پیشنهاد داد با توجه به سیاست‌های مشترک وزارت ارتباطات و وزارت صمت در زمینه بومی‌سازی تولید موبایل در این رویداد جلساتی برای هم‌فکری و رایزنی بیشتر برگزار شود.