نخستین کنگره موبایل، فرصتی برای برون‌رفت از بحران کنونی اقتصاد دیجیتال

گفت‌وگو با رضا عالیان رییس ستاد برگزاری کنگره موبایل ایران

در حالی که کمتر از یک ماه به برگزاری کنگره موبایل ایران، اولین رویداد زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور که قرار است تمامی حلقه‌های این زنجیره بزرگ را در برگیرد باقی مانده، تحلیل بیشتر فرصت‌های ناشی از برگزاری کنگره به عنوان امکانی برای اندیشیدن به چالش‌های فعلی و راه‌حل‌های احتمالی این چالش‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

برای بررسی بیشتر همین موضوع، شرایط فعلی فعالین زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور و چگونگی امکان نقش‌آفرینی این فعالین در موقعیت فعلی بویژه با توجه به برگزاری کنگره موبایل با رضا عالیان، رییس ستاد برگزاری کنگره موبایل ایران به گفت‌وگو پرداختیم.

imc-reza

عالیان وضعیت فعلی ارتباطات کشور را به روشنی آسیب‌دیده و نامطلوب ارزیابی می‌کند اما شناخت دغدغه‌ها را قدم اول در مسیر اصلاح شرایط موجود می‌داند.

عالیان معتقد است: «وضعیت فعلی ارتباطات کشور به وضوح مطلوب نیست. کسب و کارهای زیادی در این شرایط آسیب دیده‌اند؛ به‌ویژه آن گروه از کسب‌وکارها که در بستر موبایل رشد کردند و از این بستر به عنوان سکوی توسعه خود استفاده می‌کردند یا گردش کاری خود را از این مسیر پیش می‌بردند، طبیعتا به شدت آسیب دیدند. با این وجود فکر می‌کنم ممکن است کنگره امکانی فراهم کند که از این تهدید، یک فرصت ساخته شود. اگر دغدغه‌ها شناخته شوند و صاحب‌نظران در کنار فعالین شاخص زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور تلاش کنند تا نقشه راه و چشم‌اندازی برای برون‌رفت از شرایط فعلی برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده طراحی شود، احتمالا طی سال‌های آتی هم کمتر با بحران‌های این‌چنینی مواجه خواهیم شد.

عالیان بر این باور است که باید به دنبال راه‌هایی دایمی و مطمئن‌تر بود. در عین حال براساس نگرش او کنگره فرصت بی‌همتایی است برای بیان دغدغه‌ها و برنامه‌ریزی دایمی برای پرهیز از تکرار چنین خساراتی. او در این مورد چنین توضیح داد:

می‌شود گفت ما در واقع همیشه روی یخ خواسته‌های‌مان را نوشتیم؛ یعنی در تمام این سال‌ها تمام ظرفیت‌ها را روی یخی بنا کردیم که ممکن بوده هر لحظه آب شود و وقتی کار از کار گذشته تازه به این فکر افتادیم که چرا مسیر و روش دیگر را انتخاب نکردیم؛ چرا راهی را انتخاب نکردیم که اثری از آن بماند، ماندگاری بیشتری داشته باشد و خلاصه یخی نباشد که با یک حرارت به سادگی آب شود. دراین کنگره تمام افرادی که به عنوان صاحب‌نظران حوزه موبایل، ارتباطات و کسب‌و‌کارهای فعال در این بخش می‌توانند با تشریح دقیق دغدغه‌ها به دنبال ایجاد راه‌حل‌های پایدارتری باشند. باید چالش‌های آینده را بررسی کنند و برای ورود پیدا نکردن به این چالش‌ها از همین حالا به دقت برنامه‌ریزی کنند.

اولین کنگره موبایل؛ آینه‌ای برای دیدن آن سوی پیچ جاده

با وجود شرایط نامطلوب فعلی البته رضا عالیان چندان هم ناامید نیست و امکان ایجاد گشایش در فضای فعلی زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور را چندان دور از ذهن نمی‌داند. او در این مورد گفت:

وقتی بحث اقتصاد دیجیتال را مطرح می‌کنیم به روشنی می‌دانیم که بدون وجود شرایط پایدار و قابل اتکا در بخش دیجیتال، اقتصاد دیجیتال هم وجود نداشته و مفهومی ندارد. شرایط امروز بحرانی است. اما ما در این سال‌ها از پیچ‌های عجیبی گذشته‌ایم و هر بار پس از گذشتن از سخت‌ترین گردنه‌ها گشایشی رخ داده است. برای مثال در فضای اقتصادی کشور طی دوره‌ای با انبوه فارغ التحصیلان بیکار مواجه بودیم اما به مرور در آن دوران فرصت‌سازی‌هایی در سطوح مختلف عملی شد که از درونش تعداد زیادی یونی‌کورن و استارت‌آپ مهم و شناخته‌شده بیرون آمد و جوانان بسیاری را وارد بازار کار کرد. امروز هم وقتی می‌گوییم باید تهدید به فرصت تبدیل شود یعنی بتوانیم در فرصتی کنار هم قرار بگیریم و آن سوی پیچ خطرناک امروز را ببینیم.

رییس ستاد برگزاری کنگره موبایل ایران با تشبیه کنگره به یک آینده محدب افزود:

کنگره مثل یک آیینه محدب بر سر یک پیچ خطرناک است که می‌توان از طریقش آن سوی وقایع امروز را دید. حال اینکه ذی‌نفعان بتوانند به درستی از این فرصت استفاده کنند، اینکه اساسا چقدر این پیچ فعلی را خطرناک ارزیابی کنند و اینکه تا چه حد به بهترین شیوه هم‌اندیشی برای آینده برسند را نمی‌توان از امروز تعیین کرد اما می‌توان ادعا کرد چنین امکانی از طریق برگزاری کنگره فراهم خواهد بود.

به باور رضا عالیان اتحادیه‌ها و ذی‌نفعان مختلف باید در شرایط فعلی از طریق فرصت‌هایی چون کنگره به نوعی هم‌فکری و هم‌افزایی برسند تا اعضای گسترده کل این زیست بوم و کسب‌وکارهای مختلف بتوانند شرایط بحرانی را به سلامت پشت سر بگذارند. او برگزاری کنگره را ضروری ارزیابی می‌کند چرا که یک گردهمایی این‌چنینی می‌تواند نگاه کسب‌وکارها را عینی‌تری کرده و فضای تصمیم‌گیری را از خلا فعلی خارج کند. عالیان در توضیح این نکات گفت:

چرا می‌گوییم اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و کل ذی‌نفعان همه باید در کنگره حضور داشته باشند؟ چون هم‌فکری و هم‌افزایی کل این مجموعه‌ها ضروری است؛ آن‌ها هر کدام تعداد زیادی مسافر دارند؛ برای مثال اتحادیه کسب‌و‌کارهای اینترنتی اعضای بسیاری دارد. انجمن‌های مختلف هر کدام صدها مسافر دارند. این گروه‌ها اگر نتوانند مسافران خود را به سلامت از این پیچ بگذرانند، طبیعتا نمی‌شود انتظاری داشت کس دیگری و جای دیگری قادر باشد مشکلات را حل کند. کنگره امکانی است که باید با استفاده از آن درباره گذر از این پیچ برنامه‌ریزی کرد و البته که این رویداد همانطور که اشاره کردم صرفا نقش یک آیینه را دارد.

کنگره به خودی خود نمی‌تواند مسیری طراحی کند. نقشه راه توسط کنگره ترسیم نمی‌شود بلکه بازیگران این اکوسیستم باید نقشه راه را ترسیم کنند. گرچه شاید برخی برگزاری چنین رویدادی را نقد کنند و معتقد باشند در این وضعیت فعلی اینترنت و با توجه مسائل مختلف کشور چرا قصد برگزاری کنگره موبایل را دارید؟ اما برگزاری کنگره واقعا دلایل قانع‌کننده‌ای دارد. مهم‌ترین دلیل اینکه امروز همه چیز در نوعی حالت خلا قرار گرفته است. تصمیم‌ها، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کسب‌وکارها در وضعیت خلا قرار گرفته و باید فرصتی ایجاد شود تا کل این زیست بوم امکان بازیابی خودش را پیدا کند و از وضعیت خلا خارج شوند. کنگره قرار است ذی‌نفعان عمدتا خصوصی را کنار هم قرار دهد تا امکانی برای خروج از این بحران ایجاد شود. هر کس به اندازه دانش، تجربه و تخصصش می‌تواند در این راه کمک کند. مساله صرفا ایجاد رونق در اقتصاد دیجیتال است و برگزاری کنگره هم در همین جهت خواهد بود.