آشنایی با شرکت‌کنندگان کنگره موبایل ایران و تمامی فرصت‌های این رویداد بزرگ

محمدرضا عالیان
گفت‌وگو با رضا عالیان دبیر کنگره موبایل ایران

در حالی که کمتر از یک ماه به برگزاری کنگره موبایل ایران، اولین رویداد مستقل زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور که قرار است تمامی حلقه‌های این زنجیره بزرگ را در بربگیرد باقی مانده، تحلیل بیشتر فرصت‌های ناشی از برگزاری کنگره به عنوان امکانی برای اندیشیدن به چالش‌های فعلی و راه‌حل‌های احتمالی این چالش‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

دبیر کنگره موبایل ایران ضمن نامطلوب دانستن وضعیت فعلی ارتباطات کشور ، شناخت دغدغه‌ها و تحلیل وضعیت را قدم اول در مسیر اصلاح و تغییر شرایط موجود عنوان کرد.

 به گزارش ستاد خبری کنگره موبایل ایران، محمدرضا عالیان، دبیر کنگره موبایل معتقد است: «وضعیت فعلی ارتباطات کشور به وضوح مطلوب نیست. کسب و کارهای زیادی در این شرایط آسیب دیده‌اند؛ به‌ویژه آن گروه از کسب‌وکارها که در بستر موبایل رشد کردند و از این بستر به عنوان سکوی توسعه خود استفاده می‌کردند یا گردش کاری خود را از این مسیر پیش می‌بردند، طبیعتا به شدت آسیب دیدند. با این وجود امیدواریم کنگره امکانی فراهم کند که از این تهدید، یک فرصت ساخته شود. اگر دغدغه‌ها شناخته شوند و صاحب‌نظران در کنار فعالین شاخص زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور تلاش کنند تا نقشه راه و چشم‌اندازی برای برون‌رفت از شرایط فعلی برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده طراحی شود، احتمالا طی سال‌های آتی هم کمتر با بحران‌های این‌چنینی مواجه خواهیم شد.

عالیان بر این باور است که باید به دنبال راه‌هایی دایمی و مطمئن‌تر بود. در عین حال براساس نگرش او کنگره فرصت بی‌همتایی است برای بیان دغدغه‌ها و برنامه‌ریزی دایمی برای پرهیز از تکرار چنین خساراتی. او در این مورد چنین توضیح داد:

می‌شود گفت ما در واقع همیشه روی یخ خواسته‌های‌مان را نوشتیم؛ یعنی در تمام این سال‌ها تمام ظرفیت‌ها را روی یخی بنا کردیم که ممکن بوده هر لحظه آب شود و وقتی کار از کار گذشته تازه به این فکر افتادیم که چرا مسیر و روش دیگر را انتخاب نکردیم؛ چرا راهی را انتخاب نکردیم که اثری از آن بماند، ماندگاری بیشتری داشته باشد و واقع یخی نباشد که با یک حرارت به سادگی آب شود. دراین کنگره تمام افراد به عنوان صاحب‌نظران حوزه موبایل، ارتباطات و کسب‌و‌کارهای فعال در این بخش می‌توانند با تشریح دقیق دغدغه‌ها به دنبال ایجاد راه‌حل‌های پایدارتری باشند. باید چالش‌های اینده را بررسی کنند و برای ورودپیدانکردن به این چالش‌ها از همین حالا به دقت برنامه‌ریزی کنند.

اولین کنگره موبایل؛ آینه‌ای برای دیدن آن سوی پیچ جاده

با وجود شرایط نامطلوب فعلی البته رضا عالیان چندان هم ناامید نیست و امکان ایجاد گشایش در فضای فعلی زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور را دور از ذهن نمی‌داند. او در این مورد گفت:

وقتی بحث اقتصاد دیجیتال را مطرح می‌کنیم به روشنی می‌دانیم که بدون وجود شرایط پایدار و قابل اتکا در بخش دیجیتال، اقتصاد دیجیتال هم وجود نداشته و مفهومی ندارد.

شرایط امروز بحرانی است. اما ما در این سال‌ها از پیچ‌های دشوارتری گذشته‌ایم و هر بار پس از گذشتن از سخت‌ترین گردنه‌ها گشایشی رخ داده است. برای مثال در فضای اقتصادی کشور طی دوره‌ای با انبوه فارغ التحصیلان دهه شصتی مواجه بودیم که نگرانی جدی برای ورود آنان به بازار کار وجود داشت. اما به مرور در آن دوران فرصت‌سازی‌هایی در سطوح مختلف عملی شد که از درونش تعداد زیادی استارت‌آپ و کسب و کار مهم و شناخته‌شده بیرون آمد و جوانان بسیاری را وارد بازار کار کرد. امروز هم وقتی می‌گوییم باید تهدید به فرصت تبدیل شود یعنی بتوانیم در فرصتی کنار هم قرار بگیریم و آن سوی پیچ خطرناک امروز را ببینیم.

دبیر کنگره موبایل ایران افزود: 

این کنگره می‌توان مثل یک آینه محدب بر سر یک پیچ خطرناک عمل کند. آینه ای که  می‌توان در آن، آن سوی وقایع امروز را دید. حال اینکه ذی‌نفعان بتوانند به درستی از این فرصت استفاده کنند، اینکه اساسا چقدر این پیچ فعلی را خطرناک ارزیابی کنند و اینکه تا چه حد به بهترین شیوه هم‌اندیشی برای آینده برسند را نمی‌توان از امروز تعیین کرد اما می‌توان ادعا کرد چنین امکانی از طریق برگزاری کنگره فراهم خواهد بود.

به باور محمدرضا عالیان صاحب نظران، اتحادیه‌ها و ذی‌نفعان مختلف باید در شرایط فعلی از طریق فرصت‌هایی چون کنگره به نوعی هم‌فکری و هم‌افزایی برسند تا اعضای گسترده کل این زیست بوم و کسب‌وکارهای مختلف بتوانند شرایط بحرانی را به سلامت پشت سر بگذارند. او برگزاری کنگره را ضروری ارزیابی می‌کند چرا که یک گردهم‌آیی این‌چنینی می‌تواند نگاه کسب‌وکارها را عینی‌تر کرده و فضای تصمیم‌گیری را از خلا فعلی خارج کند. 

عالیان در توضیح این نکات گفت:

«چرا می‌گوییم اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و کل ذی‌نفعان همه باید در کنگره حضور داشته باشند؟ چون هم‌فکری و هم‌افزایی کل این مجموعه‌ها ضروری است؛ آن‌ها هر کدام تعداد زیادی مسافر دارند؛ برای مثال اتحادیه کسب‌و‌کارهای اینترنتی اعضای بسیاری دارد. انجمن‌های مختلف هر کدام صدها مسافر دارند. این گروه‌ها اگر نتوانند مسافران خود را به سلامت از این پیچ بگذرانند، طبیعتا نمی‌شود انتظاری داشت کس دیگری و جای دیگری قادر باشد مشکلات را حل کند. کنگره امکانی است که باید با استفاده از آن درباره گذر از این وضعیت برنامه‌ریزی کرد و البته که این رویداد همانطور که اشاره کردم صرفا نقش یک آینه را دارد. کنگره به خودی خود نمی‌تواند مسیری طراحی کند. نقشه راه توسط کنگره ترسیم نمی‌شود بلکه بازیگران این اکوسیستم باید نقشه راه را ترسیم کنند. گرچه شاید برخی برگزاری چنین رویدادی را نقد کنند و معتقد باشند در این وضعیت فعلی اینترنت و با توجه مسائل مختلف کشور چرا قصد برگزاری کنگره موبایل را دارید؟ اما برگزاری کنگره واقعا دلایل قانع‌کننده‌ای دارد. مهم‌ترین دلیل اینکه امروز همه چیز در نوعی حالت خلا قرار گرفته است. تصمیم‌ها، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کسب‌وکارها در وضعیت خلا قرار گرفته و باید فرصتی ایجاد شود تا کل این زیست بوم امکان بازیابی خودش را پیدا کند و از وضعیت خلا خارج شوند. کنگره قرار است ذی‌نفعان عمدتا خصوصی را کنار هم قرار دهد تا امکانی برای خروج از این بحران ایجاد شود. هر کس به اندازه دانش، تجربه و تخصصش می‌تواند در این راه کمک کند. مساله صرفا ایجاد رونق در اقتصاد دیجیتال است و برگزاری کنگره هم در همین جهت خواهد بود