آگاهی‌بخشی عمومی درباره فناوری‌های جدید در نخستین کنگره موبایل ایران

گفت‌وگو با محمدرضا شرفی، عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران

نخستین کنگره موبایل ایران میزبان حضور بخش‌های مختلف اکوسیستم موبایل کشور و بستری برای ارایه جدیدترین فناوری‌ها و بحث‌های چالشی با موضوعات متنوع خواهد بود؛ فضایی که در پنل‌های آن از بلاک‌چین تا دیجیتال مارکتینگ مورد بحث قرار می‌گیرند و در حوزه خدمات شاهد معرفی طیف گسترده‌ای از خدمات دولتی تا جدیدترین دستاوردهای بخش خصوصی خواهیم بود. در همین حوزه با محمدرضا شرفی عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران به گفت‌وگو پرداخته‌ایم تا نگاهی داشته باشیم به برگزاری این رویداد و حضور انجمن بلاک‌چین در آن.

محمدرضا شرفی درباره نیاز به برگزاری یک رویداد تخصصی در حوزه موبایل گفت: ما پیش از این شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های متعدد در حوزه‌های لوازم الکترونیکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و بخش‌های دیجیتال  بوده‌ایم ولی با توجه به وسعت هر کدام از این حوزه‌ها در عصر کنونی، نیاز به نگاهی تخصصی‌تر از قبل احساس می‌شود. این وسعت باعث شده رویدادهای عمومی‌تر نه پاسخ‌گوی نیازهای کاربران باشند و نه به نیازهای فعالین و ذی‌نفعان پاسخ دهند. در نتیجه امکان برگزاری تخصصی‌تر این نوع رویدادها نقش به‌سزایی را در ترسیم مسیر مناسب جهت دست‎یابی به اهداف توسعه‌ای خواهد داشت.

از سوی دیگر زیست بوم موبایل امروزه فراگیری بی‌سابقه‌ای پیدا کرده و با توجه به کاربرد کلی آن – کاربرد نه صرفا دستگاه موبایل بلکه مجموعه عناصر اکوسیستم موبایل در حوزه‌های گوناگون –  ضرورت برگزاری رویداد با تمرکز بر این بخش احساس می‌شود.

شرفی در ادامه افزود: برگزاری این رویداد بسیار مثبت است و باعث می‌شود همه افرادی که به شکل تخصصی به این حوزه توجه دارند از فناوری‌‌های به‌روز آن مطلع شده و در این رویداد حضور پیدا کنند؛ چه کسانی که در بخش تجاری زیست بوم موبایل فعالیت می‌کنند، چه فعالین بخش تولید محتوا، چه حوزه‌های سخت‌افزاری و چه نرم‌افزاری؛ همه می‌توانند به شکل تخصصی از امکانات کنگره بهره‌مند شوند. در این شرایط علاقه‌مندان هم از همه نوآوری‌ها و خدمات این حوزه مطلع شده و با صرف وقت کمتر نسبت به رویدادهای عمومی از امکانات این رویداد استفاده می‌کنند.

نقش کنگره موبایل در تجاری‌سازی فناوری‌های نوین

محمدرضا شرفی درباره انجمن بلاک‌چین و حضور آن در نخستین کنگره موبایل ایران گفت: با توجه به نیازهایی که در بخش تجاری حوزه فناوری حس می‌شد، این انجمن ذیل اتاق بازرگانی ایران شکل گرفت و پوشش‌دهی آن بیشتر توسعه تجاری بهره‌برداری از فناوری‌های نوین در حوزه بلاکچین است. اینکه بتوانیم بین حوزه اقتصاد صنعت و بخش فناوری ارتباط برقرار کنیم یکی از اولویت‌ها و اهداف انجمن است. در واقع روشن است که هیچ نوع فناوری در جهان قادر نیست بدون بعد اقتصادی و تجاری‌سازی به توسعه دست پیدا کند. اگر قصد داریم در کشور این توسعه را تجربه کنیم باید در بحث تجاری‌سازی فناوری دقت کافی به عمل بیاید. در این زمینه بخش خصوصی وظایفی دارد اما بخش دولتی هم باید از چنین اهدافی حمایت کند و به این مسیر بها بدهد.

نقش روبه‌رشد بلاکچین در زیست بوم موبایل کشور

عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین و رمزارز ایران درباره نقش بلاکچین در صنعت موبایل کشور چنین توضیح داد: کنگره به شکل تخصصی به زیست بوم موبایل کشور می‌پردازد. امروزه تقریبا تمام کاربردهای بلاکچین به دلیل نیازهایی که در این حوزه وجود دارد روی گوشی‌های همراه پیاده‌سازی می‌شود؛ در واقع به دلیل ایجاد زمینه های تسریع عملکرد و سهولت آن، می‌شود گفت اکثر کاربردهایی که در بلاکچین پیاده‌سازی و تعریف می‌شوند در بستر موبایل است. طبیعی است در چنین شرایطی باید از این حوزه به بهترین نحو بهره‌برداری بهینه کرد. حتی در آینده با توجه به معرفی وب 3 اتصالات و پیوندها بین بستر موبایل و تکنولوژی بلاکچین عمیق‌تر و مستحکم‌تر هم خواهد شد به حدی که این دو از هم ناگسستنی خواهند بود. از طرفی یکی دیگر از کاربردهای فناوری بلاکچین خود را در بخش انتقال ارزش نمایان می‌کند. در این بخش هم همه حوزه‌های مرتبط با فین‌تک و فناوری پرداخت روی بستر گوشی‌های موبایل رشد کرده‌اند و این بخش فناوری بلاکچین مرتبط با انتقال ارزش هم روی موبایل در حال گسترش است. به صورت کلی این ابزارها امروزه فراگیر شده‌اند و کنگره بهترین فرصت برای پرداختن به جدیدترین امکانات و خدمات مرتبط با این فناوری‌ها خواهد بود.

پیوند بخش تجاری و مصرف‌کنندگان در کنگره موبایل

محمدرضا شرفی در ادامه با اشاره به امکان ایجاد پیوندهای گوناگون میان کسب‌وکارها و همچنین مصرف‌کننده‌های نهایی و کسب‌وکارها در کنگره موبایل ایران بیان کرد: کنگره فرصت ایجاد پیوند میان بخش اقتصادی و مصرف‌کننده را پدید می‌آورد. پدیدآمدن این نوع ارتباط مستقیم بین بخش اقتصادی و تجاری و کاربران و مصرف‌کنندگان نهایی هم برای تبادل نظر و هم معرفی خدمات بسیار کاربردی است. در مورد حوزه بلاکچین باید اشاره کرد که این فناوری هنوز در جامعه ما در حد لازم شناخته شده نیست و عموم مردم نسبت به آن آگاهی چندانی ندارند. این در حالی است که بلاکچین می‌تواند در زمینه تبادل ارزش بسیار موثر باشد و در نتیجه نیاز است که خدمات ارایه‌شده در این بخش به دقت به مصرف‌کننده معرفی شوند.

محمدرضا شرفی درباره نقش انجمن بلاکچین و رمزارز ایران در کنگره موبایل گفت: ما و سایر تشکل‌های اتاق بازرگانی ایران به عنوان تشکل‎های تجاری بخش خصوصی وظیفه خود می‌دانیم که از هر نوع حرکت که سبب توسعه بهره‌گیری از فناوری‌ها در اقتصاد کشور شود حمایت کنیم. این حرکت و حمایت یک‌پارچه بخش خصوصی از این رویداد، خود می‌تواند موجب آغاز فرایندهای توسعه شود.

شرفی افزود: در انجمن بلاکچین و رمزارز ایران تمام تلاش خود را برای حضور اعضای مختلف فعال در این حوزه به کار بسته‌ایم. براساس رسالتی که برای خود قایلیم بخش آموزش را واجد اهمیت بسیار بالایی ارزیابی می‌کنیم و به همین جهت با اجرای چندین پنل آموزشی کارگاهی و کاربردی در کنگره موبایل ایران قصد پاسخ‌دادن به این نیاز را داریم. در عین حال در پنل‌های مرتبط با سیاست‌گذاری و بررسی فرصت‌ها و تهدیدها هم حضور خواهیم داشت. در مجموع با توجه به چالش‌هایی که به دلیل عدم اطلاع از کاربردهای درست فناوری بلاکچین وجود دارد اگاهی‌رسانی عمومی و اطلاع‌رسانی بهترین رویکردها و روش‌ها در این حوزه را دارای اهمیت زیادی می‌دانیم چرا که از ایجاد خسارت‌های سنگین به جامعه جلوگیری می‌کند.